Дошкільна освіта є першою ланкою системи освіти. Розвиток дошкільної освіти в місті зорієнтований на забезпечення повної та збалансованої системи освітніх послуг населенню, створенню належних умов здобуття дітьми дошкільної освіти. Навчально-виховний процес у дошкільних навчальних закладах здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти в Україні, Положення про дошкільний навчальний заклад, інших нормативних документів та інструктивно-методичних листів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, власних статутів.
В місті функціонує 6 освітніх заклади. З них: 5 дошкільних навчальних та 1 НВК «ЗОШ І ст.-ДНЗ». Всі дошкільні заклади комбінованого типу, де окрім груп загального розвитку функціонують 13 логопедичних та 2 офтальмологічні групи, в яких корекційну допомогу отримують 176 дітей. Кількість дітей, які мають вади мовлення, щороку збільшується. Тому існує потреба у відкритті додаткових груп компенсуючого типу.
В місті проживає 2717 дітей віком від 0 до 6 років. Охоплено дошкільною освітою 1452 дітей раннього та дошкільного віку, що становить 54 % від загальної кількості дітей даного віку ( середньообласний показник – 47%). Процент охоплення дітей дошкільною освітою віком від 3 до 6 років 88,5 % ( середньообласний показник – 81%). Слід відмітити, що наявна мережа задовольняє потребу населення у дошкільних навчальних закладах лише частково, адже на черзі на зарахування до них перебуває 490 дітей. З метою охоплення дошкільною освітою якомога більшої кількості дітей у дошкільних навчальних закладах створено 6 груп вихідного дня (ДНЗ №1 «Сонячний» - 4 групи та №5 «Капітошка» - 2 групи), які відвідують 50 дітей, 27 дітей міста охоплено соціально-педагогічним патронатом. Процент охоплення дітей всіма формами дошкільної освіти становить 95,7 % (середньобласний показник –88 %) Охоплення дошкільною освітою дітей 5-річного віку становить 100% (середньобласний показник – 98 %).
З метою забезпечення єдності та наступності родинного та суспільного виховання, надання психолого-педагогічної допомоги батькам (законним представникам), підтримки всебічного розвитку особистості дітей, які не відвідують дошкільний заклад на базі міського методичного кабінету розпочав роботу Консультативний центр ( з 01.05.2012).
Рівень укомплектованості дошкільних навчальних закладів становить 155%, середня наповнюваність вікових груп складає: у ясельних – 25 дітей, у дошкільних – 31 дитина. Серед дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади, 806 дітей мають статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 9 дітей-інвалідів, 1 дитина позбавлена батьківської опіки, 123 дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей.
Харчування в закладах освіти міста трьохразове і здійснюється відповідно до норм харчування дітей. Вартість харчування однієї дитини в день у ДНЗ становить 18,00 грн., влітку 2011 р. – 20,00 грн. Середній показник виконання норм харчування 96,7 % (середньообласний – 85%). В закладах проводиться С-вітамінізація страв, організовано дієтичне харчування. Потребує оновлення технологічне обладнання та капітальний ремонт харчоблоку НВК «Берізка» - влітку було проведено поточний ремонт, у березні 2012 замінено вікна. Питання стану організації харчування постійно заслуховуються на нарадах керівників, колегіях відділу освіти, засіданні виконкому.
Дошкільні навчальні заклади міста на 100% забезпечені медичними сестрами відповідно до затвердженого штатного розпису. Медичний огляд здійснюється відповідно до Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 14.06.2006, проводиться за графіком дитячої поліклініки міста один раз на рік за участю фахівців лікарні. Діти 5-річного віку проходять повну диспансеризацію. Моніторинг стану здоров’я дітей у ДНЗ проводиться щоквартально.
Методична робота
Методична робота з педагогічними кадрами у 2011/2012 навчальному році була спрямована на підвищення професійного рівня педагогів: курси підвищення кваліфікації, атестація, самоосвіта, участь у підготовці та проведенні методичних заходів.
З метою підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки педагогів по закладах освіти проведена підписка на періодичні видання: «Дошкільне виховання», «Джміль», «Палітра педагога», «Бібліотечка вихователя дитячого садка», «Дитячий садок», «Дитячий садок. Управління», «Дошкільний навчальний заклад», «Вихователь-методист дошкільного закладу», «Практика управління дошкільним закладом», «Музичний керівник», «Медична сестра дошкільного закладу».
З метою підвищення педагогічної майстерності педагогів, спрямовуючи навчально-виховний процес на виконання головних завдань, міським методичним кабінетом були сплановані та проведені протягом навчального року такі форми методичної роботи як: засідання творчої групи, семінари-практикуми, міські методичні комісії, майстер-клас, проблемний семінар «ДНЗ – початкова школа», засідання школи молодого вихователя-методиста та школи молодого вихователя.
Колективи дошкільних закладів брали участь у міській виставці педагогічних ідей «Методична сесія», в номінації «Дошкілля» було представлено 22 роботи. У грудні 2011 року відбувся міський конкурс «Кращий батьківський куточок», у якому дошкільний навчальний заклад № 5 «Капітошка» став переможцем. У січні 2012 року відбувся міський конкурс професійної майстерності «Вихователь року – 2012» - переможець конкурсу Глущенко Н.П., вихователь НВК «Берізка». У квітні 2012 року з метою виховання у дітей національної гідності і особистої самоповаги, формування в них національних і загальнолюдських цінностей, збереження звичаїв і традицій українського народу, розкриття таланту та здібностей проведено конкурс «Маленький українець».
Для якісної реалізації головної задачі з формування здорового способу життя, бережливого ставлення кожної дитини до власного здоров’я було проведено конкурс на кращу сучасну модель навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю». Переможець міського етапу конкурсу дошкільний заклад № 5 «Капітошка» брав участь в обласному конкурсі.
Згідно плану роботи було проведено тематичне вивчення "Стан роботи по ознайомленню з навколишнім" (листопад 2011 року) та "Формування логіко-математичних уявлень у дітей дошкільного віку" (березень 2012 року)
Враховуючи наслідки перевірки можна зробити висновок: робота у дошкільних навчальних закладах ведеться на належному методичному piвнi.
У системі проводилася робота з питання наступності дошкільної та початкової освіти. Протягом навчального року проводилися зустрічі вчителів з вихователями, дітьми та батьками груп старшого дошкільного віку (6-го р.ж.). Вихователі відвідували уроки у 1-му класі, вчителі були присутні на заняттях та режимних моментах у групах старшого дошкільного віку. Організовувалися спільні семінари-практикуми, розваги.
Якісний навчально-виховний процес забезпечують 130 педагогічних працівники, з них звання «Вихователь-методист», «Старший вихователь» мають 23 педагоги. За рахунок коштів місцевого бюджету введено додатково по 0,5 ставки вихователя-методиста у 2-х дошкільних навчальних закладах (ДНЗ №1 «Сонячний» та ДНЗ №2 «Горобинка»), 1 ставку керівника гуртка у НВК «Берізка». Проведено атестацію робочих місць у всіх дошкільних закладах.
Та існує проблема – плинність педагогічних кадрів, мало педагогів, які мають фахову освіту.
З метою розвитку художніх, музичних здібностей вихованців, навчанню їх іноземній мові у закладах організована гурткова робота за авторськими та адаптованими програмами. Реалізація виховних завдань за цими програмами здійснюється в умовах особистісно-орієнтованої моделі організації педагогічного процесу.
Колективи дошкільних закладів працюють за пріоритетними напрямами: фізкультурно-оздоровчий (№ 3 ), природничо-екологічним (№ 5, № 4), гуманітарним (№ 1, № 2), особистісно-орієнтована освіта (НВК). Педагогічні працівники впроваджують елементи інноваційних технологій: елементи педагогічної спадщини М.Монтессорі, навчання читанню за методиками Л.Шелестової, М.Зайцева; систему елементарного музикування К.Орфа; елементи ТРВЗ, ейдетики, кольоро-терапії, казкової та пісочної терапії.
Належна увага приділяється розвитку інформаційно-технічної бази закладів. З цією метою проведена значна робота по забезпеченню дошкільних навчальних закладів комп’ютерною технікою та підключенню її до мережі Інтернет. Всі дошкільні навчальні заклади мають власний Web-сайт, підключені до мережі Інтернет всі, крім ДНЗ № 3 «Козачок». Дошкільний навчальний заклад № 1 «Сонячний» став лауреатом обласного конкурсу Web-сайтів. Всі методичні кабінети забезпечені комп’ютерною технікою. У ДНЗ міста використовується 35 комп’ютерів.
Для розвитку дошкільної освіти міста була затверджена «Програма розвитку системи освіти м. Буча на 2011-2012», проект «Дошкілля». Мета проекту - забезпечення різнобічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних і фізичних особливостей, культурних потреб; формування у неї моральних норм; набуття життєвого соціального досвіду.
Та є проблемні питання в галузі дошкільної освіти міста, які потребують вирішення:
Ø необхідність капітального ремонту в ДНЗ № 2 «Горобинка», № 4 «Пролісок»,НВК «Берізка»;
Ø оновлення ігрового та спортивного обладнання на майданчиках дошкільних навчальних закладів;
Ø створити умови в дошкільних навчальних закладах для отримання дошкільної освіти дітьми з обмеженими можливостями ( відкриття груп компенсуючого типу);
Ø перевантаженість груп у дошкільних закладах;
Ø забезпечити сучасним корекційно-відновлювальним і фізіотерапевтичним обладнанням дошкільні навчальні заклади, де є групи компенсуючого типу;
Ø забезпечення місцями дітей в дошкільних навчальних закладах;
Ø незавершене будівництво дошкільного навчального закладу на 110 місць по вул.. Центральній;
Ø фінансування будівництва нових дошкільних навчальних закладів;
Ø плинність кадрів